Af en toe komt er zo’n film voorbij waarvan je denkt: daar heb je er niet veel van. Zo een die je gezien moet hebben. In deze Captain Fantastic review lees je dat deze film daarbij hoort. Zo bizar en origineel!
In de hoofdrol van Captain Fantastic zien we Viggo Mortensen. Jawel, Aragorn uit The Lord of the Rings. Natuurlijk heeft de beste man al heel wat meer titels op zijn naam, maar de rol die hij nu vertolkt is toch wel opvallend te noemen. Met zijn geblondeerde lange haren, baadje en vreemde hippiekleding lijkt hij een uiterst vreemde kwast.
Al is het wel een kwast met een geheel eigen visie op de moderne wereld. Samen met zijn zes kinderen heeft hij er bewust voor gekozen om een teruggetrokken leven te leiden in de wildernis, in de bossen van Amerika. Niets geen moderne samenleving dus. Het gezin is primitief ingesteld, want om te overleven moeten er gejaagd worden.
Toch hebben de gezinsleden niet het brein van een Neanderthaler, immers komt Ben (Viggo dus) uit de moderne samenleving en heeft hij heel wat kennis op zak. Deze kennis geeft hij door aan zijn zes kinderen, kinderen die uiterst unieke namen hebben. Zo heet een bijvoorbeeld Rellian en iemand anders Vespyr. Dit om maar een boodschap uit te stralen: van hen bestaat er niet nog één.
Toch hadden ze die unieke naam niet nodig, want als kijker weet je meteen dat de kinderen uniek zijn. Immers, ga maar na: wat gebeurt er met kids die opgroeien in het bos en alles leren uit boeken en van hun vader? Juist, die zijn compleet wereldvreemd!
En dit is wat de film op veel momenten hilarisch en absurd tegelijk maakt. Door een ingrijpende gebeurtenis in het leven van het gezin gaat de familie namelijk terug de moderne wereld in en daar ontstaan opeens de meeste vreemde situaties. Cola, wat is dat? Papa Ben doet het af als “gif”.
En als de oudste van de kinderen opeens een meisje ontmoet, blijkt pas echt hoe wereldvreemd de jongeman is. In plaats van zich te gedragen als een jongen uit deze tijd, heb je het gevoel een paar eeuwen terug te zijn in de tijd: waarin nog gevraagd moet worden om de hand van een dochter en knielen de orde van de dag is.
De uitspraak op de hoes waarmee afgerond wordt, klopt dan ook als een bus: “de gevolgen zijn zowel heftig als hilarisch”. Heftig in die zin dat het gezin geconfronteerd wordt met de moderne wereld, maar vooral de moderne mens die zich zorgen maakt om het gezin. Ben mag dan gelijk hebben dat zijn kinderen meer kennis hebben dan de gemiddelde mens, maar het zijn slechte feiten. Kennis van de wereld hebben ze niet.
En dus buigt menig persoon zich over de kwestie of de zes kinderen wel goed af zijn bij Ben. Brengt hij ze niet in gevaar? Ze hebben de atletische bouw van jagers uit de Middeleeuwen en zijn een stuk sterker en soepeler dan andere kinderen, maar wat voegt dat toe voor ze? Zonder meer is Captain Fantastic uniek. En het is dan ook jammer dat als je de Blu-ray aanschaft er verder geen extra’s op het schijfje staan.
Al maakt de overtuigende Viggo Mortensen alles goed. De man zit helemaal in zijn rol. Het enige wat jammer is, is dat de film op een gegeven moment te snel naar een einde lijkt te willen versnellen, waardoor het eerste deel overtuigender is dan het tweede deel.
Maar als je dat door de vingers ziet, heb je een pareltje om van te genieten. De film bevat drama en humor en dat alles op een zeer eigenzinnige, originele én overtuigende manier. De cast speelt goed en Mortensen is helemaal in zijn element. Ongetwijfeld een film die je een keer gezien moet hebben!
Cijfer: 8.5